Znasz angielski, w tym roku zdajesz maturę lub już studiujesz, a jednocześnie marzysz o studiowaniu za granicą? Irlandia jest idealnym miejscem. Przeczytaj i zobacz, że jest w zasięgu ręki. W Irlandii mieści się siedem państwowych uniwersytetów i czternaście instytutów technologii. Co wybrać? Najbardziej prestiżowe są dwa dublińskie uniwersytety, najstarszy Trinitry College Dublin i największy University College Dublin. Trinitry jest trzecim pod względem wieku uniwersytetem na Wyspach Brytyjskich, po Oxfordzie i Cambrige, jest piękny, zabytkowy, położony w sercu miasta, co sprawia, że zwykle jest tu najwięcej chętnych i najtrudniej się tu dostać. Obie uczelnie są znane z dobrego poziomu nauk humanistycznych, literatury, historii, teologii, języków obcych oraz nauk biologicznych i prawa. Inne znane irlandzkie uczelnie to Dublin College University i University Limerick, które słyną ze studiów biznesowych. Dobrą sławą cieszą się również DCU, UCC w Cork i UCG w Galway. W Irlandii można również studiować w NIHEs - National Institutes of Higher Education oraz niepaństwowych college'ach.
Rok akademicki podzielony jest na trymestry, a studia trwają od września do czerwca.
Aby trafić na listę studentów, nie musisz nawet ruszać się z domu. Nie ma egzaminów wstępnych, o przyjęciu na uczelnie decyduje liczba punktów z matury. Wystarczy, jeśli z internetowej strony Central Applications Office www.ceo.ie ściągniesz formularz zgłoszeniowy, wypełnisz go i dołączysz wymagane dokumenty, a następnie odeślesz drogą elektroniczną. Na formularzu zaznaczasz kierunek i miejsce, w którym chcesz studiować. Warto zaznaczyć kilka miejsc, wtedy będziesz mieć większą szansę, że gdzieś się zakwalifikujesz. W Irlandii maturzyści otrzymują wyniki swoich egzaminów dopiero w sierpniu, wtedy też uczelnie wybierają najlepszych kandydatów.
Aplikacje można składać dwa razy do roku, do 1 lutego i do 1 maja. Nie wszystkie prywatne college'e figurują w spisie CAO. Jeśli ich w nim nie ma, o zasadach naboru należy pytać szkołę. Jeśli masz licencjat i pragniesz w Irlandii kontynuować naukę, powinieneś bezpośrednio zwrócić się do władz uczelni. Nie ma przepisów regulujących taką rekrutację, różne zasady mogą obowiązywać na różnych kierunkach i uczelniach. Jeśli chodzi o studia doktoranckie, najlepiej rozmawiać z profesorem zajmującym się interesującą nas tematyką. Taka rozmowę można przeprowadzić jeszcze przed ukończeniem studiów.
- Poszukałem w Internecie profesora, który zajmuje się tematyką, która mnie interesowała, zadzwoniłem do niego, przyjechałem do Irlandii już na bardzo konkretną rozmowę - mówi Bolek Kołodziejczyk. Za kilka miesięcy Bolek Kołodziejczyk będzie bronił swoją pracę doktorską na wydziale fizyki UCD. Badania naukowe nad mikrochipem laserowym, nad którym pracował kosztowały około 150 tysięcy euro, w Polsce żadna uczelnia nie mogłaby sobie na to pozwolić. Stypendium doktorancie wynosi w Irlandii około 1200 euro miesięcznie.
Pracę z nauką łączy Justyna Borowska, która studiuje w College'u BPP, zdobywając tam międzynarodowe kwalifikacje z księgowości CIMA. Są to studia adresowane do osób mających już licencjat, trwają około trzech lat i kończą się zdobyciem tytułu magistra. Za jej studia płaci pracodawca. - Dużym atutem jest to, że można łączyć tryb studiów dziennych z zaocznym i eksternistycznym - mówi. W sumie trzeba zaliczyć 16 przedmiotów, jeden kosztuje od 250 do 500 euro. - To może wydawać się dużo, ale już po pierwszym roku otrzymuje się dyplom, z którym firmy przyjmują do pracy w księgowości, gdzie mogą rocznie zarobić około 22 tysięcy euro - dodaje Justyna Borowska.
Aby legalnie pracować, musisz wyrobić sobie PPS number - odpowiednik polskiego NIP. Wystarczy zgłosić się do lokalnych władz z paszportem oraz dowodem zamieszkania w Irlandii. Zwykle jest to list właściciela mieszkania i jakiś rachunek, np. za prąd. Niestety, na stypendium socjalne nie można liczyć, a naukowe są przyznawane studentom starszych lat. Dodatkowe informacje o stypendiach dla obcokrajowców uzyskasz na stronach International Section Departament of Education and Science info@education.gov.ie.
Źródło: Rzeczpospolita
Proponowane kursy / szkolenia / szkoły
Konwersacyjny kurs języka angielskiego, poziom początkujący Łomianki Dolne
Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu - International High School of Wroclaw Wrocław
Kurs języka angielskiego dla opiekunek osób starszych Bydgoszcz
Intensywny kurs języka angielskiego dla kelnerów, barmanów oraz kucharzy. Bydgoszcz
Kurs języka angielskiego dla pracowników biurowych Katowice
Kurs języka angielskiego dla pilotów Katowice
Kurs języka angielskiego dla prawników Katowice
Kurs języka angielskiego dla seniorów Katowice
Roczny kurs języka angielskiego Katowice
Angielski Gdynia
Angielski dla dzieci Gdynia
Angielski indywidualny Kalisz
Egzamin Certyfikatowy z j angielskiego City Guilds Gdynia