Mów do mnie jeszcze

Łamiesz sobie język i wyginasz usta, ale nie możesz wydobyć z siebie odpowiedniego dźwięku. Mimo to nie chcesz się poddać i nadal marzysz o tym, by w przyszłości móc prowadzić bezbłędne konwersacje z cudzoziemcem. Zastanawiasz się dlaczego poprawna wymowa języka obcego sprawia ci tyle kłopotów. Ten tekst został napisany specjalnie z myślą o Tobie.

Czy wiesz skąd biorą się wszystkie twoje problemy związane z nauką wymowy obcego języka? Odpowiedź jest prosta. Mieszkasz tam, gdzie mieszkasz i otaczają cię osoby, które mówią tym językiem, którym mówią. Myślisz co za nowość? Poczekaj.Kłopot tkwi w tobieKażdy język posługuje się odpowiednim zakresem dźwięków. Niektóre z nich są specyficzne tylko dla danego języka i nie występują w żadnym innym. Fiński na przykład posługuje zakresem dźwięków, których my często nie jesteśmy fizycznie usłyszeć. Problemy z wymową i właściwym akcentowaniem biorą się właśnie z tego powodu. Czego nie słyszymy nie powtórzymy.

Ponieważ większość swojego dotychczasowego życia przeżyłeś wśród ludzi, którzy nie wymawiali określonych dźwięków twoje ucho dostosowało się to tego. Nie słyszysz więc niektórych wysokich i niskich tonów występujących w innych językach. Jesteś na nie po prostu głuchy.

Nie przejmuj się. To nie jest nieuleczalne. Będzie wymagało jednak od ciebie trochę pracy i zaangażowania. Musisz nauczyć się słyszeć niektóre dźwięki.

Jak to zrobić?
Przede wszystkim musisz otoczyć się obcą mową. Nie znaczy to oczywiście, że od razu musisz się pakować i jechać do innego kraju. Sam możesz zadbać o to by mieć kontakt z obcym językiem.

Zacznij od rozrywki. Staraj się oglądać filmy w języku, którego się uczysz. Jeśli nie masz telewizji satelitarnej możesz wypożyczyć jakąś pozycję z wypożyczalni. Filmy na dvd mają często dodatkowe opcje wyboru języka zarówno lektora jak i napisów. Na początku oglądaj pozycje, w których słownictwo jest w miarę proste, np. seriale komediowe. Później przyjdzie czas na mocniejsze kino.

Nagraj sobie obcojęzyczne teksty na kasety lub płyty. Postaraj się, by były ciekawe i nie nudziły. Słuchaj ich zawsze, gdy tylko możesz. W drodze do szkoły, na nudnym wykładzie, kiedy sprzątasz. Nie musisz nawet skupiać się na ich dokładnej treści. Chodzi przecież o to, by przyzwyczaić ucho do określonych dźwięków. Gdy to nastąpi będziesz samoistnie rozróżniał poszczególne zdania i słowa.


Skąd brać obcojęzyczne teksty? Kasety często dodawane są do podręczników i zestawów ćwiczeń. Wiele ciekawych nagrań znajdziemy też w sieci. Warto zaznaczyć, że powinny to być nagrania najwyższej jakości, nie tylko pod względem językowym, ale i formatu zapisu.

Dobrze jest słuchać tekstów, które dobrze znamy. Dobrą propozycją są tu bajki i opowiadania. Kasety z takimi nagraniami są ogólnie dostępne w księgarniach, a nawet supermarketach. Warto również, zwłaszcza na początku, wydrukować sobie tekst, którego słuchamy.

Możesz również spróbować skorzystać z programów komputerowych, które mogą odczytywać obcojęzyczne teksty. Najbardziej znanym syntezatorem mowy dla języka angielskiego jest ReadPlease. Jest to program darmowy i można go bez problemów pobrać ze strony: http://readplease.com. Inne programy to między innymi: AITalk i Apollo II. Ciekawym pomysłem jeśli chodzi o naukę języka niemieckiego może być na przykład skorzystanie z programu WebSpeech - syntezatora mowy dla przeglądarki Internet Explorer.

Jeśli chodzi o pomoc w nauce wymowy słów, pomocne mogą być również słowniki multimedialne, które często zawierają bogatą bazę nagrań dźwiękowych (często nawet dla każdego słowa).
Nie idź na łatwiznę!
Nigdy nie nagrywaj tekstów czytanych przez ciebie! To nie ma sensu. Lepiej poprosić o pomoc znajomego lektora. Jeśli sam nagrasz błędnie tekst, błędne będą również twoje przyzwyczajenia.

Musisz oczywiście trochę poczekać, by zacząć wreszcie słyszeć i rozróżniać dźwięki, na które dotąd byłeś obojętny. Wtedy pozostaje tylko ćwiczyć. To wbrew pozorem też nie jest proste.

Weźmy na przykład artykulację niemieckich samogłosek ä, ü, ö. Specyficzny jest tutaj sam układ ust i wiele osób boi się o to jak wygląda podczas ćwiczeń wymowy tych głosek. O wiele gorzej będzie jednak, kiedy twoja wymowa będzie niepoprawna. Nie przejmuj się więc tym, że wyglądasz dziwnie próbując uzyskać właściwy dźwięk. Pamiętaj, że Niemcy wyglądają tak codziennie i nikt się z tego nie śmieje.

Tak jak w przypadku każdej nauki kluczem do sukcesu jest wytrwałość i systematyczność. Jeśli uda ci się przyzwyczaić do nowych, specyficznych dźwięków połowę drogi masz już za sobą. Z czasem dostrzeżesz znaczną poprawę swojego akcentu i intonacji, zwiększenie ilości znanych słów. Pamiętaj, że ćwiczenia czynią mistrza!


Marcin Górzyński edu.edu.pl







Dołącz do nas!