Tandem, czyli ja uczę ciebie, a ty mnie

Wśród ofert szkół językowych pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji. Ostra konkurencja zmusza do obniżania cen i dbania atrakcyjność zajęć. Co jeśli w studenckiej kieszeni widać dno i po prostu nie stać nas na kurs? Rozwiązaniem może być Tandem. Co to jest?

"Tandem jest najlepszym sposobem nauki. Polega na uczeniu się języków obcych z partnerem (innym studentem) podczas indywidualnych spotkań. Są one bezpłatne i to odróżnia program od zwykłych prywatnych lekcji." czytamy na stronie Erasmus Student Network, który organizuje takie zajęcia dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Tandem przypomina więc handel wymienny - ty uczysz obcokrajowca polskiego, a w zamian on pomaga ci przyswoić swój ojczysty język. Sami ustalacie formę i częstotliwość spotkań, więc taka nauka daje dużo większą swobodę niż jakikolwiek kurs językowy.

Uczestnictwo w Tandemie to także szansa poznania ciekawych ludzi. Takie zajęcia można oczywiście zorganizować samemu (o czym świadczą ogłoszenia o poszukiwaniu partnera do nauki języków pojawiające się dosyć często w szkołach i na uczelniach), ale Uniwersytet Warszawski ułatwia to swoim studentom i pomaga w znalezieniu chętnego do Tandemu. Wystarczy wejść na stronę UW, wypełnić ankietę i cierpliwie czekać na pozytywny wynik poszukiwania. W formularzu, oprócz podstawowych danych, określamy, jakiego języka chcemy się uczyć. Możemy nawet wybrać płeć naszego przyszłego nauczyciela. Oprócz tego musimy podać swój poziom zaawansowania w języku obcym, a także zdecydować się, jak dużo powinien umieć po polsku nasz przyszły uczeń.

Kiedy mamy już partnera, reszta należy do nas - również to, jak wiele się nauczymy. Rodzi się tutaj pytanie - czy Tandem działa? Duża swoboda nie jest przecież tylko zaletą. Trudności w mobilizacji mogą być przeszkodą w skutecznym uczeniu się języka, a dowolność terminów i formy wbrew pozorom również często staje się wadą. Poza tym nie każdy równie łatwo umie przekazywać swoją wiedzę językową, dużo zależy więc także od naszego szczęścia w doborze partnera. Dlatego właśnie wiele osób sceptycznie podchodzi do tego typu nauki. Dla kogo może być jednak korzystna? Wydaje się, że z takich lekcji najwięcej wyniosą osoby, które chcą podszlifować swój język mówiony. Nauka od podstaw może być zbyt trudna, a zawiłości gramatyczne zbyt skomplikowane do wytłumaczenia dla osoby bez odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. Natomiast luźna rozmowa prowadzona w języku obcym z native speakerem, pomoże nam nie tylko sprawnie wyrażać swoje myśli w obcym języku, ale także da nam możliwość poznania człowieka z innego kraju, tamtejszej kultury i sposobu patrzenia na świat.

Nauka w systemie tandemowym to nie tylko oferta dla studentów. Coraz częściej pojawia się także jako uzupełnienie kompleksowych kursów językowych, a przede wszystkim przeróżnych obozów językowych. Najczęściej zajęcia w tandemie są tylko uzupełnieniem - oprócz nich uczymy się także tradycyjnymi metodami. Takie wyjście wydaje się najlepsze, ponieważ rozmowa z obcokrajowcem nie zastąpi zajęć z profesjonalnym lektorem, ale za to może stać się ich przyjemnym i pożytecznym uzupełnieniem. "Zajęcia tandemowe będą głównie służyły opanowaniu i praktycznemu wykorzystaniu zwrotów potrzebnych w codziennych sytuacjach komunikacyjnych" twierdzą organizatorzy jednego z wyjazdów i trudno nie przyznać im racji. Wszystkie zaś umiejętności zdobyte podczas zajęć, zarówno wspólnych - tandemowych, jak i tych w oddzielnych grupach, można wykorzystywać w praktyce w wolnym czasie i podczas wycieczek. Co więcej, obozy takie dosyć często odbywają się w dwóch krajach - najpierw spędzamy z naszymi zagranicznymi gośćmi na przykład tydzień w Polsce, potem przenosimy się do ich ojczystego kraju. Na razie oferty tego typu kursów dotyczą przede wszystkim języka niemieckiego i są często wynikiem współpracy organizacji budujących porozumienie polsko-niemieckie. Czasem nauka w systemie tandemowym pojawia się także w programie wymian międzyszkolnych czy międzyuczelnianych.

Uczenie się języka obcego w tandemie ma z pewnością swoje zalety i wady. Jednak jest to ciekawa propozycja i warto ją brać pod uwagę przy wyborze metody nauki. Z pewnością tandem może stać się ciekawym i pożytecznym uzupełnieniem klasycznych zajęć, a także interesującym sposobem na poznawanie nowych ludzi i ich języka ojczystego.


Agnieszka Dobosz edu.edu.pl







Dołącz do nas!